Kůže, její vlastnosti a péče o ni

Kůže je největším orgánem lidského organismu. Odděluje vnitřní prostředí organismu od okolí, chrání jej před škodlivými vlivy vnějšího prostředí a podílí se na celé řadě metabolických a imunitních procesů.

 
1. Funkce kůže

A) ochrana - proti teplotním výkyvům, před ztrátou tekutin, před vstupem škodlivých mikroorganismů a nečistot do organismu

B) vnímání - smyslové buňky v kůži informují o teplotě nebo poranění

C) termoregulace - výměna tepla mezi organismem a okolím, tepelná izolace

D) skladování - kůže se podílí na látkové výměně a uchovávání tuků, vody, minerálů a vitamínů

E) vylučování - mazové a potní žlázy vylučují vodu, soli, tuky, oxid uhličitý a dusíkaté látky

F) vstřebávání - kůží pronikají látky rozpustné v  tucích a dýchací plyny

G) estetická funkce - vzhled a úprava kůže je jedním z prvních znaků, kterých si při vzájemném kontaktu všímáme

Kůže rovněž představuje značný rezervoár vody. Voda je zde vázána především na kolagenní vlákna. V absolutním obsahu vody stojí kůže na druhém místě hned za svalstvem. V případě potřeby je voda z kůže rychle využitelná pro vnitřní potřeby organismu. Kůže tak představuje důležitou funkci při udržování vodní a elektrolytové rovnováhy v organismu.
Kůže je vybavena značnou adaptabilitou, která ale není neomezená. Přírodní a civilizační faktory mají značný vliv na její předčasné opotřebování, stárnutí, degenerativní změny, a tím i narušení její fyziologické funkce.
Z přírodních faktorů působí na kůži především sluneční záření. V ochraně proti slunečnímu záření se uplatňuje lipidová vrstva na kožním povrchu, rohová vrstva, a především melanin v melanocytech. Sluneční záření vede ke ztrátě elastičnosti a předčasnému stárnutí kůže. Dalším faktorem působícím na kůži je vliv teploty, vlhkosti a proudění vzduchu na transpiraci, která je významným faktorem termoregulace.
K působení přírodních vlivů se připojuje působení civilizačních faktorů, počínaje hygienickými návyky, používáním kosmetických přípravků a léků. Stárnutí je významným faktorem ovlivňujícím stav kůže. Buňky staršího organismu se vyznačují nižší schopností vázat vodu, ztrácí se vnitřní tlak a elastičnost kůže.

2. Stavba kůže

2.1 Pokožka (epidermis)

Zevní vrstva, tvořená několika vrstvami kožních buněk; neobsahuje cévy. Buňky pokožky připomínají dlaždice naskládané v několika vrstvách na sobě. Ve spodních částech pokožky se tyto dlaždice neustále dělí a vytlačují buňky nad sebou blíže k povrchu. Postupem do horních vrstev pokožky dlaždice postupně rohovatí, odumírají a odlupují se. Tím dochází k plynulé obměně pokožky. Přibližně každé 3 týdny dochází ke kompletní obměně pokožky. Z kůže se za celý lidský život oloupe asi 20 kilogramů mrtvých buněk.

2.2 Škára (dermis)

Střední vrstva, tvořená vazivem s bohatou sítí cév a nervových zakončení. Tato vrstva rozhoduje o pružnosti, mechanické odolnosti a pevnosti kůže. Součástí škáry jsou nervová zakončení, díky kterým vnímáme teplo, chlad a bolest. Vedle nervů obsahuje škára i jemné cévy důležité pro regulaci tepla a imunitní buňky zajišťující ochranu.

2.3 Podkoží (subcutis)

Nejhlubší vrstva, tvořená řídkým vazivem a tukem. Podkoží tvoří izolační vrstvu chránící proti teplotním vlivům i mechanickému poškození. V tukové tkáni si organismus uchovává přebytky energie. Počet tukových buněk v podkoží je stejný, ať už hubneme, nebo naopak přibíráme na váze. Buňky mají schopnost výrazně měnit svůj objem.

3. Regenerace kůže

Buňky kůže a jejích derivátů procházejí neustálým procesem regenerace. Regeneraci těchto tkání prospívají některé vitamíny, antioxidanty, minerály a jiné.

VITAMIN A - nezbytný pro obnovu buněk kůže a sliznic, působí jako antioxidant, přispívá ke zpomalení stárnutí kůže

BIOTIN - důležitý pro metabolismus kůže

PROVITAMINY VITAMINU A - KAROTENIDY (lykopen, beta-karoten) - mají antioxidační účinek, působí proti vzniku vrásek a změnám pigmentace, mají výrazný fotoprotektivní účinek a tím snižují riziko vzniku melanomu

PANTHENOL - k jeho důležitým vlastnostem patří podpora hojení. Má protizánětlivé a regenerující vlastnosti. Podporuje také zadržování vody v pokožce, tedy její hydrataci. Jeho nedostatek se významně projeví na kůži – snížením pružnosti, rychlejším stárnutím kůže, svraskáváním a rozvojem vrásek

LECITIN - patří do skupiny tzv. fosfolipidů, které působí zvenčí i zevnitř. Zvyšují intenzitu dýchání kůže a regulují buněčnou výměnu. Ovlivňují také měkkost a ohebnost kůže

BUXUS CHINENSIS -  jojobový vosk získáváný ze semen jojoby čínské (Buxus Chenensis) lisováním za studena. Vyrovnává pH kůže, pomáhá při drobných kožních vadách, jako je akné, spáleniny, popraskaná kůže, pleť zvláčňuje a chrání. Má zklidňující účinky a podporuje hojení pokožky

BUTYROSPERMUM PARKII - nazýván také jako Shea máslo. Je to 100 % rostlinný tuk nebo olej získávaný ze semen plodů stromu Shea neboli Karité původem z tropické Afriky, kde se používá v tradiční medicíně afrických kmenů pod názvem bambucké máslo již mnoho století. Máslo má regenerační, hydratační, ochranné, výživné, hojivé, proti-otokové a protizánětlivé účinky. Díky poměrně vysokému obsahu kyseliny skořicové má ochranné vlastnosti proti UV záření. Používá se jako uklidňující a zvláčňující prostředek.

TOCOPHEROL (VITAMIN E) - působí antioxidačně, podílí se na obraně proti UV záření, má význam při fyziologickém hojení, tvorbě jizev, zpomaluje degenerativní procesy, a přispívá tak ke zpomalení stárnutí pokožky

GEL Z ALOE - výtažek z listů rostliny aloe vera (Aloe Barbadensis), která je v tradiční medicíně používána už velmi dlouho díky svým protizánětlivým účinkům a také pro kosmetické účely. Gel z aloe vera je bezbarvý. Skládá se hlavně z vody a polysacharidů, které jsou silně gelotvorné a současně mají velkou kapacitu pro vazbu vody, díky čemuž se významně podílejí na hydrataci pokožky působí na lidskou kůži jako dobré hydratační činidlo

MANDLOVÝ OLEJ - olej, slabě nažloutlé barvy, bez zápachu, který je získáván lisováním za studena ze zralých semen mandloně sladké (Prunus Amygdalus). Patří mezi nejkvalitnější kosmetické oleje. Je to velmi vyživující olej s ochrannými vlastnostmi, ideální pro popraskanou a podrážděnou pokožku.

UREA (MOČOVINA) - fyziologická součást potu, kam se dostává jako konečný produkt metabolismu bílkovin. Má dva hlavní kosmetické účinky. V první řadě ovlivňuje vazbu vody na buněčné bílkoviny, a tím působí jako hydratační faktor. Za druhé zvyšuje prostupnost pokožky pro ostatní biologicky aktivní látky. V malých koncentracích má hojivé účinky. Používá se ke změkčení tvrdé kůže či odstranění šupin

ALLANTOIN - poměrně hojně užíván, sám i v kombinacích s jinými látkami, pro své regenerační a hojivé vlastnosti

NIACINAMID (vitamin B3, vitamin PP) - důležitá stavební látka sliznic a kůže, podporuje prokrvení pokožky.Používá se při ošetření hrubé, zarudlé a narušené pleti

CERA ALBA - bělený včelí vosk, používaný v kosmetických přípravcích jako pomocná látka

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ - za své příznivé účinky vděčí  svým biologicky aktivním složkám, mezi které patří např. karotenoidy, kyselina listová, vitaminy K, A a E, provitamin D

4. Léčba a prevence suché kůže

Pro léčbu a prevenci suché pokožky se používá celá řada přípravků. Tyto přípravky můžeme souhrně nazvat emoliencia (látky zvláčňující, zvlhčující, promašťující). Emoliencia můžeme rozdělit do 3 skupin.

4.1 Látky s okluzivním účinkem

  Látky s okluzivním účinkem tvoří na povrchu pokožky film, který snižuje vodní ztráty a blokuje odparování vody. Čím jsou tyto látky mastnější, tím jsou i účinnější.
Patří tady vazelína, tekutý parafín, rostlinné oleje (olivový, ricinový, slunečnicový) a živočišné tuky (sádlo, tuk z ovcí vlny) a silikon.

4.2 Látky vázající vodu (zvlhčovala)

Jsou přirozeně se vyskytující látky. Můžeme sem zařadit močovinu, glycerol, kyselinu mléčnou,propylenglykol. Poutají v pokožce vodu a udržují tak její vlhkost.

Přípravky: Excipial U hydrolotio  a Excipial U lipolotio
Kosmetika: EUCERIN

4.3 Látky podobné lipidům mezibuněčné hmoty epidermi

Do této skupiny emoliencií můžeme zařadit nenasycené mastné kyseliny, cholesterol a ceramidy. Tyto látky zvyšují a dlouhodobě udržují kožní hydrataci, některé vykazují i reparační účinky na porušené stratum corneum. Látky s tímto mechanismem účinku se jeví jako nejvhodnější ze všech emoliencií k léčbe suché kůže a prevenci vodních ztrát.

Přípravky: Linola crm a Linola-fett crm
Kosmetika: A-DERMA řady Exomega, AVENE

Další řady dermatokosmetiky: DOLIVA, ALTERMED - Leciderm, MENALIND, CUTISHELP A CANNADERM (konopná kosmetika)

4.4 Přípravky s jinými účinnými látkami

Lipobase repair - má významné postavení mezi prostředky k ošetření suché pokožky. Je zajímavý především pro svůj obsah ceramidu, který je identický s lipidy správně fungující kožní bariéry a je tak předpokladem pro dlouhotrvající hydratační účinek a rychlou obnovu kožní bariéry.

Linola - produkty z rady Linola se odlišují od ostatních dermatologických přípravku tím, že jejich základní účinnou látkou je kyselina linolová. Kyselina linolová je látka v organismu přirozeně přítomna jako součást strukturálních lipidu. Jedná se o vyšší nenasycenou mastnou kyselinu, která je součástí ochranné kožní bariéry.

4.5 Přípravky vyvinuté pro podporu regenerace prolezené kůže

Climb On - léčivý vosk na prodřenou kůži v praktickém a odolném balení, které uchrání krém od veškterých vnějších nečistot.

CLIMBING BALM - unikátní regenerační balzám pro ošetření prolezené či poraněné kůže na prstech a dlaních sportovců, především lezců.  

5. Zranění kůže

5.1 Puchýř

Puchýř, přesněji řečeno tlakový puchýř, je velmi časté onemocnění, které v různé intenzitě postihuje prakticky celou populaci. Dermatologie klasifikuje tlakový puchýř jako dermatózu ze zevních příčin. Příčina vzniku puchýře je charakteru mechanického působení.

Příčina - puchýř vzniká na podkladě nezánětlivé spodiny a jak už název napovídá, intenzivním tlakem a třením, které působí relativně krátkou dobu. Puchýře vznikají na rukou a nohou. Ruce jsou postiženy puchýři při manuální činnosti, nohy pak při nošení nové obuvi. Dále pak při dlouhé chůzi nebo při ortopedických vadách chodidel.
Puchýř může být jednoduchý, nebo může být vícečetný. Má pevnou krytbu a je velký několik milimetrů až centimetrů. Obsah může mít formu od čiré až po krvavou tekutinu. Okolní kůže má normální vzhled a barvu.

Léčba - léčba puchýřů není většinou nutná. Bohatě stačí potření puchýře desinfekčním prostředkem, propíchnutí puchýře, evakuace tekutiny a přelepení. Hojení probíhá bez problémů.

5.2 Mozol

Definice mozolu nám říká, že mozol neboli tyloma či callus je ložisková hyperkeratóza (zmožení počtu keratocytů - buněk kůže), která vzniká jako reakce na mechanické působení.

Příčina - mozol vzniká při opakovaném tření a tlakem na kůži. Při opakovaném tření či tlaku na kůži v ní vznikají drobná poranění. Reakce na tato poranění a k ochraně horní vrstvy kůže - epidermu vzniká tvrdá rohovina - mozol. Jinak řečeno se jedná o adaptaci kůže (či obrannou reakci kůže) na mechanickou zátěž. Neobsahuje žádnou vodu, buňky pohromadě drží tuk. Trvá asi měsíc, než se z jedné normální buňky epidermu stane tvrdá odolná rohovitá buňka.

Příznaky a projevy - mozoly nejčastěji nalezneme na rukou a nohou. Mozol má podobu neostře ohraničeného a tuhého ložiska, které má barvu okolní kůže. Povrch kůže je drsný, často se odlupuje. Jindy může mít povrch hladký, potom v něm vznikají bolestivé trhliny. Mozoly vznikají také jako profesionální stigmata, např. mozoly na bříškách prstů u houslistů apod.

Léčba - mozoly se léčí aplikací mastí, které obsahují kyselinu salicylovou. Dbá se o odstranění mechanického působení.

5.3 Kuří oko

Kuří oko je bolestivá ložisková hyperkeratóza, která na rozdíl od mozolů, vzniká nad kloubními či kostními vyvýšeninami. Tento nález vídáme velice často, a to především u lidí, kteří mají ortopedické vady.

Příčiny - kuří oko vzniká tehdy, pokud působí na kůži soustředný tlak, který působí proti pevnému podkladu. V kůži pak vzniká rohový kuželovitý čep, který může zasahovat až k periostu (vazivový obal kosti, ve kterém se do kosti dostávají cévy a nervy). Traumatizace periostu je pak důvodem bolesti.

Příznaky a projevy - kuří oka se tvoří na nohou jako kruhovité a nažloutlé ložiska, která jsou lehce vyvýšená a v průměru do 1 cm velká. Při chůzi značně bolestivé.

Léčba - terapie je někdy velmi obtížná. Je nutné se nejprve pokusit řešit ortopedickou vadu nebo přenést tlak na nepostižené místo užitím vhodné obuvi či vložkami. Na kuří oko se pak aplikují masti. Důležitá je celková péče o pokožku, pracovat v ochranných rukavicích, nosit vhodnou obuv. Po práci je vhodné pokožku umýt, osušit a aplikovat ochranné krémy.

6. Tipy a triky o péči kůži prstů a dlaní z lezecké praxe

Vlivem intenzivního lezení na skalách, umělé stěně či tvrdého tréninku na posilovací desce se kůže na prstech a dlaních opotřebovává. Patří sem plošné obroušení vrchní vrstvy pokožky, vznik drobných oděrek, ran, prasklin, puchýřů, podlitin apod. Namožená kůže je také bolestivá, přecitlivělá na dotyk či s pocitem pálení. Podceňováním správné péče o kůži si prodlužujete její regeneraci a tím snižujete efektivitu tréninku a radost z lezení.

6.1 Tipy a postřehy o péči

A) dobré tření je pro lezení ideální, ale jen pokud není kůže již příliš sedřená.

B) opotřebovaná kůže potřebuje dny až týdny, aby znovu narostla.

C) rozdílný typ kůže vyžaduje rozdílnou péči  - suchá a citlivá kůže nebo ten, kdo používá často magnézium by měl by kůži pravidelně krémovat, nejlépe mastnými trvanlivými krémy, aby zůstala elastická a flexibilní, potom se tak rychle neodírá. Ten, kdo se od přírody relativně více potí se nemusí tolik krémovat, pozor aby kůže uschla dříve, než se začne lézt, pocení kůži změkčuje a to činí kůži zranitelnější a méně odolnou proti zranění.

D) čistá kůže se regeneruje rychleji, magnézium a špínu bychom tedy měli, co nejrychleji po skončení výkonu smýt.

E) vyvarovat se při lezení či tréninku sklouzávání, tzv. „šmikání nebo ustřelení“ prstů z chytů a lišt.

ZÁVĚR: raději pořádná péče o kůži před výkonem, než po jeho skončení, nebojte se kůži nechat den i více odpočívat, jinak vyvstanou se správným udržením dobré kondice Vaši pokožky brzy potíže!

6.2 Pomůcky pro ošetřování

A) Preventivní

Krémy - udržují vláčnost kůže, elastická kůže vydrží více zatížení než kůže křehká. (Climb on, arnikový krém, měsíčková mast, Jelení lůj (krém), Indulona, Lipobase repair, Neutrogena, bílá vazelína, CLIMBING BALM  atd.)
Důležité! - čím méně  a čím přirozenější je obsah látky v přípravku, tím lépe. V běžné kosmetice a krémech obsažená změkčovadla kůži vysušují a ztěžují tak její přirozenou regeneraci.

Mechanické odstraňovače kůže - na zmenšení, „zbroušení“ přílišné vrstvy zrohovatělé kůže a odstranění prasklých cárů kůže. Kdo má tlusté mozoly, musí počítat s bolestivými otlaky. Kdo dělá pauzy, strhne mozoly rychleji, protože měkká kůže pod nimi dříve naroste. (brusný papír, pilník, brusná houba, rašple (např. BUTCH ), kleště atd.)

B) Represivní

Náplasti (tape) - pro dočasné přelepení krvácející rány či prolezené kůže, bohužel tejp (tape - náplast) nedrží tak dobře, jako kůže, ale je to bezpochyby lepší než krvácející pokožka.

Lepidla (sekundová) - někteří „specialisti” přísahají na sekundové lepidlo, které v krátké době uzavře otevřené konečky prstů a praskliny, ale kvůli riziku a vedlejším účinkům říkáme raději ne!

VÁŠ A MUERTE TÝM
 ©
izelva.cz
Obchodní podmínky  Kontakt